Kuherruskuukausi ja hyinen pakomatka – tunnetut venäläiset Suomessa 1917
ke 18.10.2017 klo 17.00
Museo Skogster, seminaaritila Anders
Kirjailija, FT Anna Kortelainen kertoo mukaansatempaavasti vuoden 1917 melskeistä.
”Vasili Kandinskille vuoden 1917 Suomi merkitsi yllättävästi päättynyttä kuherruskuukautta, Sergei Rahmaninoville pelottavaa pakomatkaa. Mitä tiedämme heidän kokemuksistaan Suomessa tuona käänteentekevänä vuonna? Ja mitä voimme oppia heidän Suomi-tarinoistaan?”
Tilaisuus on osa Idästä tuulee -näyttelyn sisältöihin liittyvää luentosarjaa, jossa kuullaan puheenvuoroja Venäjän vaikutuksesta Suomen historiaan, kulttuuriin ja politiikkaan. Anna Kortelainen on arvostettu tietokirjailija ja taidehistorioitsija. Lisäksi hän kolumnoi ja käsikirjoittaa erilaisia näyttelyitä, tv-ohjelmia ja musiikkiin liittyviä esityksiä.
Museokeskiviikot 6.9.–29.11.2017
Parillisten viikkojen keskiviikkoina tapahtumasarjassa kuullaan kaupunginmuseon tuottama Idästä tuulee -luentokokonaisuus. Parittomina viikkoina keskustelutilaisuuksia järjestävät erilaiset järjestöt, yhdistykset ja yhteistyökumppanit vaihtuvin aihein.
Museokeskiviikot alkavat Museo Skogsterin seminaaritila Anderssissa aina klo 17.00, vapaa pääsy.
- 6.9. Lasten- ja nuortenjärjestö pioneerit
Jaana Terävä, Hämeen pioneerit - 13.9. Keskiaikafestivaalin kuvailta
järjestää Hämeenlinnan keskiaikayhdistys - 20.9. Urho Kekkosen arkisto esittää – Kekkonen ja Neuvostoliitto
tutkija Janne Ridanpää - 27.9. Katharina von Bora, nunnasta rouva Lutheriksi
kirjailija Maija Paavilainen, Suomalaisen Naisliiton Hämeenlinnan yhdistys - 4.10. Venäläinen lastenkirjallisuus
dosentti Ben Hellman - 11.10. Metallinilmaisin historian harrastamisen tukena
Jussi Nieminen, Kanta-Hämeen menneisyyden etsijät - 18.10. Kuherruskuukausi ja hyinen pakomatka – tunnetut venäläiset Suomessa 1917
kirjailija Anna Kortelainen - 25.10. Keskiajan asustetyöpaja
järjestää Hämeenlinnan keskiaikayhdistys - 1.11. Informaatiovaikuttaminen osana Venäjän ulkopolitiikkaa ennen ja nyt
apulaisprofessori Katri Pynnöniemi - 8.11. Piirrustustyöpaja
järjestää Hämeenlinnan taiteilijaseura
- 15.11. Venäläiset vallitustyöt Hämeenlinnassa ensimmäisen maailmansodan aikana
väitöskirjatutkija Tuomas Teuho - 22.11. Kasvatus ja arvot – esimerkkinä Aleksanteri Ahola-Valo
Risto Suvanto, järjestää Elpo ry. - 29.11. Kari Suomalainen, Kekkonen ja kylmä sota
museonjohtaja Pälvi Myllylä, Visavuoren museo
Museo Skogster, Raatihuoneenkatu 8, 13100 Hämeenlinna