Siirry pääsisältöön
Hämeenlinnan kaupunginmuseon logo. Siirry etusivulle.
  • English
  • Svenska
  • 日本語
Valikko
  • Etusivu
  • Tule ja koe
    • Kohteet
      • Museo Skogster
      • Palanderin talo
      • Sibeliuksen syntymäkoti
      • Säästöpankkimuseo
    • Liput, aukioloajat ja saapuminen
    • Museokauppa
    • Opastukset
    • Turvallisemman tilan periaatteet
    • Vinkit vierailuun ja esteettömyys
    • Yhteystiedot
  • Näyttelyt
    • Näyttelyt
    • Menneet näyttelyt
    • Verkkonäyttelyt
  • Tapahtumat
    • Tapahtumat
    • Menneet tapahtumat
  • Alueellinen vastuumuseo
    • Alueellinen vastuumuseo
    • Kulttuuriympäristö
    • Aulangon kulttuuriympäristöreitti
    • Adoptoi monumentti
    • Avustukset
    • Lausunnot ja viranomaistehtävät
    • Tupa-tietokanta
    • Paikallismuseot
  • Meistä
    • Julkaisut
    • Ajankohtaista
    • Blogi
    • Historia
    • Kokoelmat
    • Hinnastot
    • Media
      • Näyttelykuvat
      • Tapahtumakuvat
      • Yleiskuvat
  • Suomi
  • English
  • Svenska
  • 日本語

Ennakkotiedote: Kekriä vietetään taas syysloman tienoilla Hämeenlinnassa

Julkaistu
23 syyskuun, 2025
Kategoriat
Ajankohtaista

Kekriä juhlitaan Palanderin talolla, Hämeenlinnan kirjastoissa, Hämeenlinnan taidemuseolla ja Kulttuurikeskus ARX:lla lokakuussa. Tiedossa erilaisia tapahtumia, nähtävää ja koettavaa kaikille!

Kekri oli muinoin työvuoden päätös, jota vietettiin loka-marraskuun vaihteessa. Sitä voitiin viettää eri taloissa eri aikaan, silloin kun sadonkorjuu missäkin talossa saatiin päätökseen. ”Kekri” oli alun perin karjalaisten muinaisjumala, eläinten suojelija.  

Kekri oli työvuoden päätös ja uuden vuoden aatto. Seuraava vuosi ei kuitenkaan kalenterin mukaan alkanut heti seuraavana päivänä vaan välissä oli loka-marraskuussa noin 12 päivää kestävä jakoaika.

Jakoaikana kummitusten uskottiin olevan liikkeellä ja aika oli erityisen otollista enteille. Raja tämän- ja tuonpuoleisen maailman välillä oli jakoaikana häilyvä, joten vainajien henget pääsivät kulkemaan elävien joukkoon. Kekriperinteisiin liittyykin sadonkorjuun lisäksi paljon enteitä, taikoja, vainajien vierailuja ja kummituksia.

Sadonkorjuun, enteiden ja taikojen aikaa vietetään Hämeenlinnassa muun muassa seuraavin tapahtumin:

PALANDERIN TALO – kekrinäyttely la 11.10.– su 26.10.

Palanderin talossa valmistaudutaan talveen. Kekrinäyttelyssä kerrotaan sadonkorjuujuhlaan valmistautumisesta ja kekriin liittyvistä uskomuksista. Perinnetapojen lisäksi tuodaan esiin myös sitä, miten 1800-luvun lopun säätyläistö suhtautui yliluonnollisiin ilmiöihin ja unien ja yön maailmaan.

Koko kekrin ajan Palanderin talon pihalla kävijöitä vahtii ympäristötaiteilija Tii Tuovisen kekripukkiteos, joka varmistaa, että kaikki kävijät ovat saaneet sadonkorjuutyönsä valmiiksi.

Tapahtuman paikka ja aika: Palanderin talo Linnankatu 16, la 11.10.–su 19.10. ti-pe klo 11–16 ja la-su 12–16, la 25.10. klo 17–21 ja su 26.10. klo 12–16.

8/6/0 € myös Museokortti käy.

PALANDERIN TALO – Palanderin talon kekri -tapahtuma la 25.10. klo 17–21

Palanderin talossa uppoudutaan jälleen tänä vuonna muinaissuomalaiseen sadonkorjuujuhlaan, kekriin, kirjallisuuden kauhujen, yliluonnollisuuksien ja unien opastamana. Tunnelmaan johdattelee lyhtykuja ja Ohdakesaarten Noita-Ämmän limainen luola. Uskallatko peremmälle?

Palanderin talo on tänä päivänä auki vain illalla poiketen normaaleista aukioloajoista. Tapahtuman suositusikäraja on K-12 – jotkin osiot saattavat jännittää ja pelottaa.

Tapahtuman paikka ja aika: Palanderin talo Linnankatu 16, la 25.10. klo 17–21.

Tapahtuma on kaikille avoin ja maksuton.

HÄMEENLINNAN KAUPUNGINMUSEO – kekrinäyttely leviää pitäjien kirjastoihin 10.10.–2.11. 

Palanderin talon kekrinäyttelyyn liittyviä sisältöjä nähtävillä Hauholla, Kalvolassa, Lammilla, Tuuloksessa ja Rengossa. Näyttelyn ohessa kerätään muisteluita sadonkorjuuperinteestä ja yliluonnollisista kokemuksista. Näyttelyn ohessa myös omatoimiaskartelua lapsille.

Tapahtuman paikka ja aika:  

Hauhon kirjasto-palvelupiste ja Lammin kirjasto-palvelupiste 10.–19.10. 

Tuuloksen kirjasto-palvelupiste, Kalvolan kirjasto-palvelupiste ja Hämeenlinnan pääkirjasto 20.10.–27.10. 

Rengon kirjasto-palvelupiste 27.10.-2.11.  

Tapahtuma on kaikille avoin ja maksuton.

HÄMEENLINNAN TAIDEMUSEO – Avajaispäivä ti 14.10 klo 11–20: Elämän näyttämöllä – Kohtauksia ja rooleja kokoelmissa

Elämän näyttämöllä – Kohtauksia ja rooleja kokoelmissa -näyttely avautuu Hämeenlinnan taidemuseon Lohrmann-rakennuksessa tiistaina 14.10.

Kokoelmanäyttelyn viimeinen osa käsittelee suuria kertomuksia, aatteita, myyttejä, yhteiskunnan murroskohtia ja yksilön identiteetin muotoutumista. Minkälaisia ovat taiteen suuret roolihahmot ja näiden poseeraukset? Näyttelyn taiteilijat toimivat elämän näyttämöllä eri rooleissa: hän on kuvittaja, kertoja, luoja, moraalin vartija, historiankertoja, valtarakenteiden paljastaja, totuuden etsijä. 

Avajaispäivänä museo tarjoaa ohjelmaa aamusta iltaan näyttelyn teemoja mukaillen. Museo on avoinna klo 11–20, ja koko päivän ajan on vapaa pääsy näyttelyyn. Luvassa on juhlavien avaussanojen lisäksi kuraattorin kierros, opastuksia, naamiotyöpaja kaikenikäisille sekä kahvitarjoilu.  

klo 12, 16 & 18: Intro-opastus näyttelyyn 

klo 12–20: Valmistaudu rooliin! – naamiotyöpaja, Lohrmann-rakennuksen työpajatila 

klo 14: Viimeinen näytös – museonjohtajan avaussanat 

klo 14.10: Kulissien takaa – kuraattori Tanja Pääskysen kierros näyttelyyn 

klo 14–18: Väliaika – kahvitarjoilu Lohrmann-rakennuksen työpajatilassa

Tapahtuman paikka ja aika: Taidemuseon punatiilinen Lohrmann-rakennus ti 14.10 klo 11–20.

Tapahtuma on kaikille avoin ja maksuton.

HÄMEENLINNAN TAIDEMUSEO – Taidemuseon naamiotyöpaja ke 15.10.–su 26.10.

Tule tekemään oma naamiosi taidemuseon naamiotyöpajaan! 
 
Taidemuseon omatoimisessa naamiotyöpajassa askarrellaan paperista naamioita. Työpaja on saanut inspiraationsa Elämän näyttämöllä – Kohtauksia ja rooleja kokoelmissa -näyttelystä, jossa sukelletaan suuriin kertomuksiin, myytteihin ja identiteetin muotoutumiseen. Naamiotyöpaja juhlistaa Hämeenlinnan kaupungissa vietettäviä kekriviikkoja. Minkälaisen hahmon sinä haluat nostaa esiin naamiosi kautta? 

Tapahtuman aika: 

ke 15.10. klo 12–18  
to 16.10. klo 12–18  
pe 17.10. klo 12–17 (Huom! Työpajaa ei järjestetä la-su 18.-19.10.) 
ti 21.10. klo 12–18  
ke 22.10. klo 12–18  
to 23.10. klo 12–18  
pe 24.10. klo 12–17  
la 25.10. klo 12–20  
su 26.10. klo 12–17

Tapahtuman paikka: Taidemuseon Lohrmann-rakennuksen työpajatila.
Tapahtuma on kaikille avoin ja maksuton, taidemuseo tarjoaa työpajan materiaalit.

KULTTUURIKESKUS ARX – Kekri-ARXantai la 25.10. klo 17–20

Syksyn kääntyessä kohti loppuaan Kulttuurikeskus ARX järjestää Kekri-ARXantain Verkahtehtaan alueella. Tapahtuma on maksuton koko perheen tapahtuma, jossa tekemistä riittää kaikenikäisille. HÄXin kellari on muuttunut perunakellariksi, jossa voi luoda omia perunahahmoja ja kuunnella heidän soittoaan. Galleria ARXissa voi osallistua Valoilmiön Juhlat -työpajoihin, ja taidemuseon pihassa leikitään perinneleikkejä. Taidemuseon Lohrmann-rakennuksen naamiotyöpajassa tehdään paperisia naamioita, ja lasten puutarhalla pidetään naurisolympialaiset- miten sujuu esimerkiksi porkkanapujottelu? Tapahtumassa lisäksi perinnesoittimia ja Kekrin teemaan soveltuvia esityksiä. Montako kansantarujen eläinhahmoa löydät alueelta?

Tapahtuman paikka ja aika: Verkatehtaan alue la 25.10. klo 17–20

Tapahtuma on kaikille avoin ja maksuton

HÄMEENLINNAN KIRJASTO – Satuhetki Taikalamppu ke 15.10. Klo 10–10.30

Hämeenlinnan pääkirjaston lastenosastolla luetaan ja esitetään kekriteemaisia tarinoita sekä puuhastellaan tarinoiden ympärillä!

Tapahtuman paikka ja aika: pääkirjasto, lastenosasto, ke 15.10. Klo 10–10.30.

Tapahtuma on kaikille avoin ja maksuton.

Kekrin ajan Hämeenlinnan pääkirjastossa myös kauhuteemainen kirjanäyttely.

HÄMEENLINNAN KIRJASTO – Loistava paja la 18.10. Klo 10–12

Hei, heijastin heilumaan – Ollaan oman elämämme sankareita!

Tule askartelemaan syksyn pimeyteen heijasti, johon haetaan innoitusta kekristä. 

Ohjaajina toimivat Linnan Martat.

Tapahtuman paikka ja aika: Pääkirjaston Avolava, la 18.10. Klo 10–12.

Tapahtuma on kaikille avoin ja maksuton.

Kekrin ajan Hämeenlinnan pääkirjastossa myös kauhuteemainen kirjanäyttely.

HÄMEENLINNAN KIRJASTO – Kirjailijavieraana U.M. Susimetsä ma 20.10. klo 17–18

Hämeenlinnalainen U.M. Susimetsä kertoo uutuusteoksestaan Hämeen linnan Kerttuli (2025) informaatikko Jenni Jorun haastattelussa. Täysiverisen historiallisen viihdesarjan avaus vie Hämeen sydämeen 1600-luvulle.

Tervetuloa tapaamaan kekriviikkojen kirjailijavierasta, joka kirjoittaa taikauskon maailmaan sijoittuvaa fiktiota.

Tapahtuman paikka ja aika: Hämeenlinnan pääkirjasto, Leino-sali, ma 20.10. klo 17–18.

Tapahtuma on kaikille avoin ja maksuton.

Kekrin ajan Hämeenlinnan pääkirjastossa myös kauhuteemainen kirjanäyttely.

Lisätietoja 25.10. päivän tapahtumista julkaistaan lähempänä juhlaa. Ohjelma- ja aikataulumuutokset mahdollisia.

Hämeenlinnan taidemuseo
Kulttuurikeskus ARX
Hämeenlinnan kirjastot

Kuva HäKM 2024. Palanderin talon kekri 2024.
Hämeenlinnan museo logo.
  • Museo Skogster
  • Säästöpankkimuseo
  • Sibeliuksen syntymäkoti
  • Palanderin talo
  • Liput, aukioloajat ja saapuminen
  • Media

Seuraa meitä

© 2023 Hämeenlinnan kaupunginmuseo