Siirry pääsisältöön
Hämeenlinnan kaupunginmuseon logo. Siirry etusivulle.
  • English
  • Svenska
  • 日本語
Valikko
  • Etusivu
  • Tule ja koe
    • Kohteet
      • Museo Skogster
      • Palanderin talo
      • Sibeliuksen syntymäkoti
      • Säästöpankkimuseo
    • Liput, aukioloajat ja saapuminen
    • Museokauppa
    • Opastukset
    • Vinkit vierailuun ja esteettömyys
    • Yhteystiedot
  • Näyttelyt
    • Näyttelyt
    • Menneet näyttelyt
    • Verkkonäyttelyt
  • Tapahtumat
    • Tapahtumat
    • Menneet tapahtumat
  • Alueellinen vastuumuseo
    • Alueellinen vastuumuseo
    • Kulttuuriympäristö
    • Aulangon kulttuuriympäristöreitti
    • Adoptoi monumentti
    • Avustukset
    • Lausunnot ja viranomaistehtävät
    • Tupa-tietokanta
    • Paikallismuseot
  • Meistä
    • Ajankohtaista
    • Blogi
    • Historia
    • Kokoelmat
    • Hinnastot
    • Media
      • Näyttelykuvat
      • Tapahtumakuvat
      • Yleiskuvat
  • Suomi
  • English
  • Svenska
  • 日本語

Hauhon musiikkijuhlien konsertti Sibeliuksen syntymäkodilla

Päivämäärät
03.07.2024 - 03.07.2024

3.-6.heinäkuuta 2024 antaudutaan musiikkinautinnoille Hauhon musiikkijuhlien merkeissä.

Juhlien ensimmäisenä päivänä 3.7. klo 14.00 juhlat saapuvat Sibeliuksen syntymäkodille. Konsertissa esiintyy Hauhon musiikkijuhlien Nuori Taiteilija 2024 viulisti Albert Sahlström pianistinsa kanssa.

Albert Sahlström (s. 2003) aloitti viulunsoiton viisivuotiaana Jennika Pohjolan oppilaana ja on sen jälkeen ollut Annemarie Åströmin ja Anni Ylikallion opissa. Syksystä 2018 lähtien hän opiskeli Janne Malmivaaran oppilaana Sibelius-Akatemian
nuorisokoulutuksessa. Mestarikursseilla häntä ovat opettaneet mm. Cecilia Zilliacus, Mihaela Martin ja Ilya Grubert.

Albert on soittanut Helsingin kaupunginorkesterin, Vaasan kaupunginorkesterin, Bulevardens kammarorkesterin ja Wegelius kammarstråkar-orkesterin solistina. Keväällä 2018 hän sijoittui kolmanneksi Juhani Heinonen -viulukilpailussa ja hänet palkittiin Anja Ignatius -viulukilpailussa tammikuussa 2023. Albertin yhtye ISBU-pianotrio voitti 1. palkinnon Ilmari Hannikainen -pianokamarimusiikkikilpailun kansallisessa sarjassa Jyväskylässä.

Tällä hetkellä Albert Sahlström opiskelee professori Elina Vähälän luokalla Wienin musiikin ja esittävän taiteen yliopistossa ja on myös suomalaisen viulunsoiton huippukoulutusyksikön Viuluakatemian jäsen. Alkukeväästä 2024 Sahlström sai käyttöönsä OP Ryhmän Taidesäätiön omistaman Stradivarius -viulun.”

Väliajattoman konsertin ohjelma on seuraava:

Claude Debussy (1862-1918):
Sonaatti viululle ja pianolle g-molli
Kaija Saariaho (1952-2023):
“Tocar” viululle ja pianolle
Jean Sibelius (1865-1957):
4 kappaletta viululle ja pianolle op. 115
Edvard Grieg (1843-1907):
Sonaatti viululle ja pianolle op. 13, G-duuri

Liput ostetaan Ticketmasterin kautta! Tilan rajallisuuden vuoksi lippuja myynnissä vain 35 kappaletta. Lisää tietoa Hauhon musiikkijuhlien nettisivuilta.

Liput Ticketmasterista

Viulisti Alber Sahlström

3.7. klo 14:00

Sibeliuksen syntymäkoti, Hallituskatu 11, 13100 Hämeenlinna

Tapahtuma loppuun myyty!

Viulisti Albert Sahlström viuli kädessään tiiliseinä takanaan
Albert Sahlström (s. 2003) aloitti viulunsoiton viisivuotiaana Jennika Pohjolan oppilaana ja on sen jälkeen ollut Annemarie Åströmin ja Anni Ylikallion opissa.
Hämeenlinnan museo logo.
  • Museo Skogster
  • Säästöpankkimuseo
  • Sibeliuksen syntymäkoti
  • Palanderin talo
  • Liput, aukioloajat ja saapuminen
  • Media

Seuraa meitä

© 2023 Hämeenlinnan kaupunginmuseo