Siirry pääsisältöön
Hämeenlinnan kaupunginmuseon logo. Siirry etusivulle.
  • English
  • Svenska
  • 日本語
Valikko
  • Etusivu
  • Tule ja koe
    • Kohteet
      • Museo Skogster
      • Palanderin talo
      • Sibeliuksen syntymäkoti
      • Säästöpankkimuseo
    • Liput, aukioloajat ja saapuminen
    • Museokauppa
    • Opastukset
    • Turvallisemman tilan periaatteet
    • Vinkit vierailuun ja esteettömyys
    • Yhteystiedot
  • Näyttelyt
    • Näyttelyt
    • Menneet näyttelyt
    • Verkkonäyttelyt
  • Tapahtumat
    • Tapahtumat
    • Menneet tapahtumat
  • Alueellinen vastuumuseo
    • Alueellinen vastuumuseo
    • Kulttuuriympäristö
    • Aulangon kulttuuriympäristöreitti
    • Adoptoi monumentti
    • Avustukset
    • Lausunnot ja viranomaistehtävät
    • Tupa-tietokanta
    • Paikallismuseot
  • Meistä
    • Julkaisut
    • Ajankohtaista
    • Blogi
    • Historia
    • Kokoelmat
    • Hinnastot
    • Media
      • Näyttelykuvat
      • Tapahtumakuvat
      • Yleiskuvat
  • Suomi
  • English
  • Svenska
  • 日本語

Museokeskiviikko verkossa: Säädytöntä ja miesmäistä – Miksi naisten ei ole ollut sopivaa käyttää housuja?

Päivämäärät
01.03.2021 - 05.05.2021

5.5.2021 klo 17.00 Microsoft Teams-livetapahtuma

Kevään 2021 Ennen kaikki ei ollut paremmin -luentosarjassa FT Arja Turunen käsittelee naisten pukeutumisen historiaa tasa-arvon näkökulmasta.

Verkkoluennolle pääset tästä linkistä.

Arja Turunen, Kuva: Petteri Kivimäki

Housut ovat perinteisesti olleet miesten vaate ja naisten kohdalla niin alus- kuin päällyshousujen käyttöön on suhtauduttu paheksuvasti. Housujen käyttäminen on ollut jopa kiellettyä naisilta. Alushousut alkoivat yleistyä naisilla 1800-luvun lopulta lähtien. Päällyshousut tulivat muotiin 1920-luvulla, mutta aluksi niitä pidettiin eksoottisena uutuutena. Vasta toisen maailmansodan aikana havahduttiin siihen, että naisetkin tarvitsevat lämpimiä ja peittäviä ulkovaatteita. Päällyshousujen käyttöä kuitenkin rajoitettiin vielä 1960-luvulla.

Tutkija, dosentti Arja Turunen Jyväskylän yliopistosta kertoo luennolla, miksi naisten housujen käyttöä vastustettiin ja kuinka miesten vaatteena pidetyt housut lopulta yleistyivät myös naisille.

Luentoa voi seurata  Microsoft Teams -livetapahtumana.

Museokeskiviikot 14.4-5.5.2021

Ennen kaikki ei ollut paremmin -luentosarjassa käsitellään neljän eri teeman kautta sitä, miten suomalaisten elämä on muuttunut reilun sadan vuoden aikana tasa-arvoisemmaksi, terveellisemmäksi sekä yleisesti ottaen turvallisemmaksi ja helpommaksi.

Tilaisuudet järjestetään keskiviikkoisin klo 17.00. Luennot ovat katsottavissa Microsoft Teams -livetapahtumana. Linkit luennoille museon verkkosivuilla sekä museon Facebook-tapahtumasivuilla.

14.4. TkT Riikka Juuti: Ahveniston aarre – Hyvä pohjavesi

21.4. FM Elina Maaniitty: Tautien ja lääketieteen historiaa

28.4. FT Ulla Koskinen: Suomessa selviytymisen historiaa

5.5. FT Arja Turunen: Säädytöntä ja miesmäistä – Miksi naisten ei ole ollut sopivaa käyttää housuja?

Hämeenlinnan museo logo.
  • Museo Skogster
  • Säästöpankkimuseo
  • Sibeliuksen syntymäkoti
  • Palanderin talo
  • Liput, aukioloajat ja saapuminen
  • Media

Seuraa meitä

© 2023 Hämeenlinnan kaupunginmuseo