Tuomas Nikkasen konserttisarja Sibeliuksen syntymäkodilla
Tuomas Nikkasen konserttisarjassa kuullaan pianomusiikkia lähtien Sibeliuksesta päätyen Nikkasen omiin teoksiin. Chopin, Liszt, ja Iittalan musiikkijuhlien teemasäveltäjät vuosien varrelta saavat kukin oman konserttinsa.
Tuomas Nikkanen on pianisti-säveltäjä, joka runoilee laulujensa tekstit itse.
Iittalan musiikkijuhlia Nikkanen sen taiteellisena johtajana toteuttaa laajennetun perheen periaattella kulttuurielämän uudistajana. Yhteistyö Iittalan koulun kanssa on juhlien ’bread and butter’ ja koulussa Nikkanen vierailee säännöllisesti muusikkoystäviensä kanssa uutta klassisen musiikin yleisöä kasvattaen koululaiskonserttien muodossa.
Uusi musiikki, harvoin kuultu ohjelmisto sekä suomalainen musiikki klassisten kulmakivien, luonnollisesti, ohella ovat Nikkasen ohjelmiston ydintä.
Nikkanen on levyttänyt Sibeliusta Hämeenlinnassa Sibeliuksen syntymäkodissa äänitaiteilija-veljensä Milko Nikkasen (1971–2023) kanssa, ja vuonna 2023 hän sai valmiiksi rakastamansa Toivo Kuulan koko pianotuotannon käsittävän, lukuisia arkistolöytöjä ja ensilevytyksiä sisältävän levytysprojektin.
Säveltäjänä Nikkanen on keskittynyt pianomusiikkiin ja lauluihin. Hän on säveltänyt pianomusiikin kauhuelokuvaklassikkoon Nosferatu (2023), sekä pianoteokset Poikarakkauden 101 päivää (2022–24) ja sarjan Matka mielikuvitusmaahan (2022–24).
Heinäkuun konserttisarja
Heinäkuun konserttisarja pitää sisällään viisi esiintymistä Sibeliuksen syntymäkodilla.
Su 13.7. klo 14:00 Sibelius.
Romanssi A-duuri op.24 nro.2,Puu-sarja,op.75, Valse triste op.44, Kylliikki,op.41, Romance Des-duuri,op.24 nro.9
Ke 16.7. klo 17:00 Chopin
Masurkka a-molli,op.59 nro:1, Impromptu Ges-duuri,op.51, Balladi op.23,Nokturni op.9 nro.3,Etydi, op.10 nro3,Etydi op.25 nrot:5 &7, Valssi op.34 nro.1, Poloneesi-fantasia,op.61
Su 20.7. klo 14:00 Liszt
rage & Wallenstadtin järvi kokoelmasta Annees de pelerinage, Sonaatti h-molli, Liebestraum nro.3
Ke 23.7. klo 17:00 Iittalan musiikkijuhlien teemasäveltäjiä vuosien varrelta
Paul Juon: Duettino, Veijarilaulu, Die Träumende Oread. Jean Roger-Ducasse: Kuusi preludia. Fanny Mendellsohn: December kokoelmasta Das Jahr. Arnold Schönberg: Kolme pianokappaletta,op.11. Alban Berg: Pianosonaatti,op.1
Su 27.7. klo 14:00 Nikkanen
Kaipuu (2020-21), Matka Mielikuvitusmaahan, sarja pianolle (2022-24), Waltz for Phuong.Poikarakkauden 101-päivää (2022-24)
Liput ovelta
20e aikuiset, 15e eläkeläiset ja opiskelijat, 10e alle 18 – vuotiaat, työttömät ja varusmiehet. Huom. Museokortti ei käy tapahtumaan.
Varaa lippu
Sibeliuksen syntymäkodin yleisömäärä on enintään 35 hlöä, siksi lippu kannattaa varata etukäteen: sibeliuksensyntymakoti(at)hameenlinna.fi tai 03 621 2755.